Jak vybrat cestovní kufr?

Chystáte se na dovolenou k moři, služební cestu, víkendový pobyt, do lázní nebo na hory? Kvalitní cestovní zavazadlo vám dokáže velice usnadnit cestování. Je potřeba sledovat několik vlastností, které by vhodný cestovní kufr nebo taška měli splňovat. Proto bychom vám rádi poskytli několik rad a tipů při výběru.

Cestovní kufr, cestovní taška nebo batoh?

Pro výběr vhodného cestovního zavazadla je důležité promyslet, jaký druh cestování nejčastěji provozujete, kam se na cesty vydáváte a na jak dlouho. Pro aktivní dovolenou, kde musíte často svou výbavu přesunovat, je vhodná cestovní taška nebo batoh tzv. krosna. Cestovní kufr na kolečkách nebo cestovní taška na kolečkách je vhodná pro delší relaxující dovolenou. Na kratší služební cestu na 2-3 dny si vystačíte s příručním/palubním kufrem.

Vejde se mi do kufru vše co potřebuji?

Velikost kufru je jedním z hlavních kritérií, podle kterých si cestovatelé kufr vybírají. Musíte si odpovědět, na jak dlouho cestuji a pro kolik lidí bude kufr nebo taška sloužit.

  • Pokud jedete sami a cesta je do 3 dnů, bude vám bohatě stačit malý kufr. Malý kufr je také označován jako palubní kufr/příruční kufr/ kabinové zavazadlo, nebo ho někteří výrobci označují písmenkem S. Malé kufry mají objem okolo 35 litrů, výšku do 55 centimetrů. Pozor však na rozměrové a váhové limity kabinového zavazadla u leteckých společností, které nejsou jednotné, nutno si vždy před cestou zkontrolovat.
  • Jedete na týdenní až desetidenní dovolenou do tepla? Na takovou cestu by vám měl postačit střední kufr o objemu 50- 60l. Někteří výrobci je také označují velikostí M.
  • Velký kufr je nezbytný na delší nebo rodinnou dovolenou. Na zimní dovolenou je také velký kufr ideální, protože si s sebou berete mnohem objemnější věci. Velké kufry mají většinou objem mezi 80-100 litry a výšku kolem 70 centimetrů. Díky váze, kterou převážejí, jsou již vybaveny kolečky a označovány velikosti L a XL. Na rodinnou dovolenou můžete pro své ratolesti vzít i dětský kufr na kolečkách. Děti si tak díky dětskému kufru na kolečkách mohou vozit své věci bez námahy.
  • Cestovní tašky na kolečkách jsou většinou středních až velkých rozměrů o objemech mezi 70-110 l. Někteří cestovatelé si vybírají raději cestovní tašky hlavně díky jejich skladnosti. Oproti kufru totiž nezabere tolik místa ve skříni.

TIP!
Víte, že u vybraných kvalitních kufrů lze zvětšit jejich vnitřní objem pomocí druhého zipu vedoucím po obvodu kufru? Tuto vychytávku ocení zvláště cestovatelé, kteří si rádi nakupují věci domů.

 

Čím více věcí s sebou, tím lehčí kufr.

S velikostí cestovního zavazadla souvisí i hmotnost kufru. Pokud cestujeme letecky, vždy nás zajímá váhový limit letecké společnosti, abychom neplatili za případnou nadváhu. Tyto limity jsou opět nejednotné, proto doporučujeme se vždy před cestou na limity informovat u letecké společnosti nebo CK. Abychom si mohli vzít s sebou co nejvíce svých věcí nebo si nejvíce věcí dovézt zpět domů, měli bychom zvolit co nejlehčí zavazadlo.  V případě cestovních kufrů patří mezi nejlehčí kufry textilní kufry. Právě tyto kufry se dají zvětšit pomocí obvodového zipu, navíc mají čelní a boční kapsy. Některé textilní kufry jsou označované jako superlehké kufry a na trhu již nenajdete lehčí. Naopak skořepinové (plastové) kufry jsou výrazně těžší, ale více odolnější.

TIP!
Hmotnost kufru si před cestou raději převažte pomocí váhy na zavazadla. Vyhnete se tak zbytečným poplatkům za nadváhu.

 

S kolika kolečky si mám pořídit cestovní zavazadlo?

Věčná otázka kolem cestovních kufrů na kolečkách: "Dvě nebo čtyři?" Obě varianty mají pro a proti, proto vám naznačíme výhody a nevýhody obou. Obě varianty nám ulehčí manipulaci se zavazadlem. Musíme však podotknout, že i  kvalitní pojízdné systémy se mohou rychle zničit, když budete jezdit s kufry na kolečkách pouze nebo často po nerovnostech.

  • Cestovní kufr nebo taška s dvěma kolečky zvládne i schody, obrubníky a jiné nerovnosti. Čím větší kolečka, tím lepší je manipulace. U těchto kufrů můžete jezdit jen jedním směrem, a to tak, že táhnete na troleji kufr za sebou. Kolečka jsou částečně zapuštěna do kufru, a to je ochrání při jejich nakládání (hlavně na letišti).

  • Cestovní kufr se čtyřmi kolečky je výborný pomocník při kličkování mezi lidmi. Díky kolečkům, které se otáčí o 360 stupňů, se jednoduše vyhýbá a manévruje, můžete s nimi jet i před sebou a vedle sebe. Bohužel už tolik nezvládají větší nerovnosti. V rámci letecké přepravy jsou choulostivé hlavně na nešetrné zacházení, kolečka nejsou totiž do kufru zapuštěna a často se urazí.

Co ještě při výběru cestovního kufru a tašky sledovat?

Pro pohodlné cestování je také dobré sledovat vnitřní uspořádání kufru. Vnitřní kapsy můžete využít pro různé drobnosti, vnitřní popruhy vám zaručí, že se prádlo nezmačká. V dnešní době může být i cestovní kufr nebo cestovní taška trendy. Moderní a elegantní design vás musí zaujmout. V každém specializovaném obchodě s kufry byste měli pořídit i zavazadlové doplňky, mezi které patří například zámky na kufry, váhy na zavazadla, popruhy na kufry, jmenovky na zavazadla, apod.

V naší nabídce cestovních zavazadel najdete kvalitní cestovní kufry a cestovní tašky značek Travelite a D&N. Navíc si u nás můžete vybrat i zavazadlové doplňky.


Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací
Rozumím