Příruční/kabinové/palubní zavazadlo

Připravujete se letecky na dovolenou, výlet nebo služební cestu? Máte už vše sbaleno a jen si třídíte nejdůležitější věci, které chcete mít u sebe? Tyto věci si můžete vzít s sebou na palubu letadla do tzv. příručního/palubního zavazadla. Rádi bychom vám v tomto článku poskytli stručný přehled o těchto zavazadlech, o jejich rozměrech, na co si dát pozor a co v nich můžete převážet.

Co přesně znamená příruční zavazadlo?

Příruční zavazadlo je zavazadlo, které si cestující může vzít s sebou na palubu letadla bezplatně. Tyto zavazadla jsou také označovaná jako palubní, příruční, kabinová zavazadla, nebo palubní kufr, příruční kufr. V angličtině jsou označena jako cabin (hand) baggage, oproti tomu odbavená zavazadla větších rozměrů jsou označena jako baggage nebo checked-in baggage.

Jak velké může být příruční zavazadlo?

Nejvíce lidí létá ekonomickou třídou, proto se zaměříme na parametry této třídy. Hlavním parametrem příručního kabinového zavazadla je jeho velikost-rozměr. Průměrné rozměry jsou 55 x 40 x 25 cm. Pozor, rozměry se u jednotlivých leteckých společností značně liší, neexistuje žádný mezinárodní standard pro příruční/palubní zavazadla!!! Některé společnosti povolují i mnohem větší rozměry, nízkonákladové aerolinky povolují naopak ještě menší zavazadla. Vždy si tedy musíte zjistit rozměry předem u letecké společnosti, se kterou cestujete. Druhým parametrem je váha zavazadla. Průměrná váha příručního zavazadla je 8 kilogramů. Opět se váhové limity liší, jsou nejednotné, a je nutné si je dopředu zjistit. Nízkonákladové společnosti povolují jen 5 kg, některé společnosti mají limit až 12 kg. Doporučujeme mít co nejlehčí příruční zavazadlo, abyste si mohli vzít co nejvíce osobních věcí. V případě překročení váhových a rozměrových parametrů můžete platit vysoké poplatky, které někdy mohou být vyšší než cena samotné letenky.Pokud cestujete častěji jednou leteckou společností, vyberte si příruční zavazadlo dle rozměrů daného přepravce. Superlehká příruční zavazadla jako jsou  malé palubní kufry nebo tašky do letadla můžete najít i v našem eshopu. Zjistěte si limity zavazadel v přehledu vybraných leteckých společností, které létají z letiště Václava Havla.

ČSA; Travel Service; Easy Jet; SmartWings; Korean Air

TIP!

Váhový limit si vždy můžete vyzkoušet pomocí váhy na zavazadla. Rozměry kufru si můžete vyzkoušet i u některých přepážek nízkonákladových společností na letišti v tzv. testeru.

Co s sebou na palubu letadla?

Z bezpečnostních důvodů si nesmíte vzít na palubu letadla předměty jako jsou zbraně, střelivo, nože a všechny bodné a sečné předměty (ani nůžky na manikúru, pilníček) a hračky podobné zbraním. Naopak do kabiny letadla si s sebou můžete vzít malé množství tekutin. Tekutiny mohou být pouze v malém balení max. do 100 ml. Všechna balení musí být umístěna v jednom průhledném uzavíratelném plastovém sáčku o maximálním obsahu 1 litr na osobu. Mezi tekutiny v této terminologii patří nejen nápoje, ale i krémy, parfémy, šampóny, apod. Výjimku tvoří např. kojenecká výživa, které můžete mít větší množství potřebné na cestu, a tekutiny, které potřebujete ze zdravotních důvodů (nutné potvrzení od lékaře).

TIP!

Pro přepravu tekutin na palubu letadla je vhodná cestovní sada lahviček obsahující několik průhledných lahviček různých velikostí, trychtýř, kelímek.

 

Je jistě mnoho věcí, které by se daly ještě napsat o příručních, kabinových, palubních zavazadlech. Je nutné držet se daných pravidel a vaše cestování proběhne bez zbytečných nepříjemností. Cestování vám mohou usnadnit i některé produkty z našeho eshopu, jako jsou superlehké palubní kufry a tašky do letadla, cestovní sada lahviček do letadla a jiné vychytávky na cesty.


Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací
Rozumím