Jak vybrat správný batoh?

Trusitika po horách je u nás stále populárnější. Pěšky se dostanete i do míst, kam není jinak přístup a naplno si užijete přírody i čerstvého vzduchu. Ať už se chystáte na jednodenní výlet nebo několika týdenní trek, výběr správného batohu je velmi důležitý. Batoh musí být odolný, pohodlný na nošení a musí se do něj vejít vše co potřebujete. Důležité je vybrat správný typ - existují např. speciální dětské batohy, různé batohy na kolo či cestovní batohy přes rameno, které se od vybavení na hory podstatně liší a mohu být pro turistiku vyloženě nevhodné. Připravili jsme pro vás 5 tipů, které se vám budou při koupi toho pravého batohu určitě hodit.

1. Určete správnou velikost batohu

  • Velikost batohu závisí na délce vašeho treku. Od toho se odvíjí, co si budete s sebou brát. Vybrat musíte takový batoh, do kterého se vejde vše, co potřebujete a zároveň se bude pohodlně nosit. Velikost batohu by měla být flexibilní, s dostatkem kapes a s nastavitelnými ramínky a bederním pásem. Ten by měl být vyrobený tak, aby mohl převzít část celkové váhy batohu. Také se ujistěte, že batoh je vhodný pro délku vašeho trupu. Než půjdete batoh koupit, je nejlepší si změřit délku trupu a podle toho pak batoh vybírat.
  • Stanovte si délku treku. Pokud jdete na den, stačí menší batoh, do kterého si dáte jídlo a pití, fotoaparát nebo kameru, pláštěnku a pár osobních věcí. Když ale plánujete více denní trek, musíte počítat s prostorem na spacák, vařič, ešus nebo karimatku – tu bývá nejlepší připevnit k batohu zvenku – batoh by tak měl mít pásky k tomu určené.
  • Zvažte, kolik budete potřebovat jídla a pití. Na horách počítejte s třemi až čtyřmi litry vody a půl až jedním kilogramem jídla na den.
  • Zamyslete se nad dalšími věcmi, které budete potřebovat. Může jít o věci pro bezpečnost, přežití nebo pohodlí. Batoh, který si koupíte, musí vše tohle pojmout. Samozřejmě včetně výše zmíněného jídla a vody.

2. Naplánujte si rozmístění věcí uvnitř batohu.

Těžké věci by měli být vždy v dolní části a blíže k zádům. Zároveň myslete na to, že některé věci budete vyndavat několikrát za den (jídlo, pití, fotoaparát) a jiné zase jen jedou nebo vůbec.

3. Zvažte, jaké je klima v oblasti kde se budete pohybovat.

V teplejších oblastech nebudete potřebovat tolik oblečení a tak vám bude stačit menší batoh. V horách, kde jsou teploty většinou nízké a počasí proměnlivé, budete potřebovat různé druhy oblečení (větrovku, nepromokavou bundu, náhradní oblečení atd.) a batoh z nepromokavého materiálu.

4. Hledejte na internetu recenze a diskuse.

Věnujte chvíli času serfování na internetu, přečtěte si recenze batohů a různé uživatelské diskuze.

5. Vyzkoušejte více batohů a nekupujte první, který se vám zalíbí.

Dobré je také dát do batohu zátěž a vyzkoušet jak je vám pohodlný. Prázdné nové batohy jsou totiž pohodlné všechny.


Tento eshop používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Více informací
Rozumím